موردات یک ملامتی

همه آنچه که از نوشتن نصیبم شد...

موردات یک ملامتی

همه آنچه که از نوشتن نصیبم شد...

موردات یک ملامتی

اینستاگرام: fanewcity

راننده تاکسی/taxi driver

شنبه, ۴ مهر ۱۳۹۴، ۰۱:۰۴ ق.ظیکی از سکانس های مورد علاقه من در فیلم راننده تاکسی زمانی است که تراویس بعد از اتمام شب کاری و تحویل دادن تاکسی اش پیاده در شهر راه می افتد. اول صبح است. روز برای همه شروع شده. اما به سختی می توان حجم آدم های شب قبل را پیدا کرد. تیپ آدم ها هم متفاوت است. اما خیابان به همان اندازه کثیف به نظر می رسد. و انگار روز دوباره برای تراویس شروع شده. اصلا تمام نشده که بخواهد شروع شود. زندگی به طور مشقت باری ادامه دارد. مثل یک آدامس که دوسر آن را بکشی، زندگی کش آمده و انتهایی ندارد. وقتی خوابی وجود ندارد، در حقیقت آرامشی نیست. وقتی وجدانی پاک باشد.  هیچ راهی برای گول زدن پیدا نمی شود. وقتی تراویس آن همه جوان، صادق، بی دفاع و معصوم در خیابان هایی با آن عظمت پلشتی راه می رود، می توان به وضوح آسیب دیدن او را دید. او همانطور پاک و بی آلایش در آن جا ایستاده و شهر و آدم ها با تمام قدرت به او آسیب می رسانند. تنهایی، وجدان و بیداری در قدم های تراویس بوضوح پیداست، و همین مصیبتی دیگر را به همراه می آورد. سرآمدن طاقت و به دنبال راه حل گشتن. غافل از اینکه هیچ راه حلی نیست. مشکلی که تعریف شده، زخمی که عمیق شده و تنها زمان برای سرآمدن آن یا تغییر شکلش لازم است. اما تراویس آسیب پذیر تر و تنهاتر از آن است که طاقت بیاورد. تراویس که شب بیدار مانده با نوعی آگاهی در میان مردم که تمام شب قبل را به راحتی خوابیده اند قدم برمیدارد.

نظرات  (۱۳)

اون زن رو میبینی پشت پنجره اتاق طبقه دوم, اون زن منه, ولی اونمیدونی یه مگنوم ۴۴۰ جاخونه من نیست! اونجا خونه یه کاکا سیاست.
هیچ میدونی یه مگنوم ۴۴۰ میلی متری با صورت یک زن چیکار میکنه؟!
پاسخ:
دیالوگ اسکورسیزی :)
ینی یه تیکه که دیدمش نشسته تو پیاده رو کُپ کردم! تو ذهن من اسکورسیزی از همون اولش پیر بود قبلا:ا
میگم فانو جان، لیست ٢٥٠ فیلم برتر سایت imdb.com رو یه نگاهى بنداز، احتمالا فیلماى زیادى هستش که باید زودتر میدیدى 
پاسخ:
من به imdb اعتماد ندارم، خیلی از فیلم های با ارزش رو جا انداخته، خیلی امتیازات هم غیر واقعیه :)

۰۴ مهر ۹۴ ، ۱۲:۱۸ شیمیست خط خطی
یه پیشنهاد بدم؟ نمی دونم داستانات چطورین ولی فک کنم فیلم نامه نویس خوبی بشی :)
پاسخ:
میخوای داستانامو بدم بخونی؟
اتفاقا تو انجمن هم بهم گفتن دیالوگ نویسیم قویه اما میدونی آزادی عملی که نویسنده توی ادبیات داره تو فیلم نداره، چون عمده فیلم مد نظر کارگردانه نه نویسنده...
۰۴ مهر ۹۴ ، ۱۸:۵۷ ܓ✿اناربانو ܓ✿
آخرش چی شد؟
راه حل پیدا کرد؟!

آخ فانو! من امروز همش دارم دنبال راه حل میگردم... یعنی خیلی وقته ها.اما امروز یه اس ام اس کل ارامشمو که از صبح با یه فکر قشنگ شروع کردم رو بهم زد... فانو! من راه حل میخوام... 
پاسخ:
میدونی عزیزم، بنظر من خیلی مشکلات کلان که مربوط به سیستم میشه ، باید منتظر نشست تا نسل عوض بشه تا حل بشه،محاله با اقدامات عجولانه وسرسری اتفاقی بیفته. حداقل نظر من هم همینه، اما ذات بشر چاره جو و فعاله ...امابنظر من قدم اول تو حل هر مشکلی خودآگاهیه، یعنی هرکدوم از ما باید اول باشناخت خودش و مشکلات و معضلاتش سعی در حل مشکلات درونیش داشته باشه، و اگه همه تو این راه قدم بردارن خود به خود راه برای حل مشکلات بیرون از دایره هاله شخصیتی باز میشه. سعی کن آرامشت رو از جنس محکم تری بسازی که با اس ام اسا بهم نریزه، سخته اما خیلی ها قبل از ما بودن و به این آرامش رسیدن:)
۰۴ مهر ۹۴ ، ۲۱:۲۵ ܓ✿اناربانو ܓ✿
:| فانو!

مشکل بیرونی، قضیه ش عمیق تره خب :|

+فک کن از دانشگاه اس برات بیاد چون سه قسط عقب افتادی باس کل بدهی تو که میلیونی هست یه جا بدی:| تو اوضاعی که یه اسکناس هزار تومنی بیشتر نداری :| و می دونی از کسی کاری ساخته نیست :| 
خیلی حس خوبیه نه؟ :D
پاسخ:
خب من منظورم مشکلات اجتماعی بود که مربوط به تعداد زیادی از آدم ها میشه مثل فحشا و اعتیاد و ... (مشکلاتی که تویه سیستم بزرگ مثل جامعه جاریه)

اما در مورد مشکل شخصی مثل مشکل تو که خودم هم به نوعی درگیرش هستم و درکت میکنم(حالا نه انقدر ناگهانی مثل تو)، باید بگم خیلی دانشگاه خز و خیلی دارین!  و بنظرم چاره ای جز کولی بازی نیست، یعنی من شخصا هروقت یه مشکل ناگهانی و احمقانه قراره از طرف یه جای دولتی و یه مجموعه بهم تحمیل بشه رفتار نامعقولی مثل خودشون در پیش می گیرم و در نود و نه درصد مواقع هم جواب میده...البته قبلش یه آوانس بهشون بده و معقولانه درخواست کن در غیر اون صورت باید تو اهرم فشار باشی نه اونا...
متاسفانه دانشگاه ها در مورد شهریه قِر زیاد میان...خدا همشونو شفا بده دست جمعی...
۰۴ مهر ۹۴ ، ۲۲:۵۲ ܓ✿اناربانو ܓ✿
:D یه شفای دسته جمعی...

من و کولی بازی؟ خخخ پخ بکنن اشکم در میاد ... :D چقده قوی ام ...
+ببخش من امشب این پستتو شلوغ کردم :)
پاسخ:
خواهش می کنم عزیزم، هرچی پست شلوغ تر از نظر من بهتر:)
راستش بنظرم اگه داره در حقت ظلم می شه و بی مقدمه دست به همچین کاری زدن از همون اول مدعی پیش برو ،یعنی فعلا شرایط جامعه ما جوریه که تو هر محیطی باید دست پیش بگیری که پس نیفتی، مخصوصا حالا که دیگه حق با تو هم هست، منم دانشجوی غیر انتفاعیم و دوستان زیادی دارم، دانشگاه خیلی پیش میاد از این کارا می کنه مثلا به یکی از دوستان فارغ التحصیل من زنگ زده گفته بیا این ترم ثبت نام کن وگرنه اخراجت می کنم!
دوستم رفته گفته  که من همه درسامو پاس کردم فقط مونده مدرکمو بگیرم، دانشگاه هم که چاره ندیده گفته تقصیر خودته که خبر ندادی!!! در این لحظه دوستم تصمیم می گیره در یک اقدام جنجالی دانشگاه رو به عزای نظم نداشتشون بنشونه! میشینه کف دانشگاه و کولی بازی درمیاره که شماها چی از جونم میخواین، هی داد، هی هوار و الخ...خلاصه که یک فنجان چای و کیک بهش دادن و یک ساعت ازش عذرخواهی کردن تا به حالت نرمال برگشت.
لازم به ذکره این دوست من مذکره و ترم بالایی ماست و به ما نرم افزار درس میده، خیلی پسر محترم و مودبیه، ولی ...آستانه تحمل برای خودش تعیین کرده....
خب منم نمیگم imdb  قطعا درسته. اون که اصلا نظر مردم عامه
اما بطور کلى، یه لیست از فیلمهاى قابل دیدن و خوبه.
حداقل صدتاى اولش
پاسخ:
آره صد تای اولش رو قبول دارم(چون پاچینوهاش زیاده) بخاطر گل روی شما دکتر میرم سراغش که هی نخوام هردفعه سورپریز بشم چرا این فیلمو زودتر ندیدم:)
۰۵ مهر ۹۴ ، ۱۰:۵۷ ܓ✿اناربانو ܓ✿
اوووووووه غیر انتفاعی؟ خیر سرمون دانشگاه  دولتی پایتخت خوندیم.  :|

دم رفیقتون گرم فانو : )

یعنی منم برم بشینم کف دانشگاه جیغ و جار را بندازم ! بعداونام دست رو دست میزارن عایا؟

فعلن سکوت کردم.یعنی برام مهم نیست.نه اخطار  و نه چیز دیگه...بعد سه سال دانش آموختگی گمونم فقط با تهدید به باطل کردن مدرک تحصیلی بخوان کار پیش ببرن!
پاسخ:
ببخشید چون گفتی بدهی من فکرم رفت رو آزاد!
تهدیدشون تو خالیه...نترس بچه جون:)
راننده تاکسی یکی از بهترین فیلم‌هایی که دیدم  :دی
پاسخ:
می تو:)
۰۵ مهر ۹۴ ، ۱۴:۱۶ ܓ✿اناربانو ܓ✿
فانو...خیلی دلم میخواد فیلم ببینم.میتونی بهم معرفی کنی چن تا خوب؟
مثلا جین ایر... خیلی دوست داشتمش...
یعنی یه فیلم که نه زیاد غصه باشه توش نه زیاد الکی خوش باشه...
جالب انگیزناک باشه.
بهم معرفی میکنی؟بعدن چطور تهیه شون کنم؟
+کتاب هم تونستی معرفی کن!
+مثلن من الان باید درس بخونم ولی دلم میخاد هنوز نخونم و بشینم چن روز تمیز فیلم ببینم فقط:)
پاسخ:
من همیشه اول مهر ها رو به فیلم و کتاب می گذروندم چون حس می کردم تابستون نتونستم نهایت استفاده رو بکنم :)
توی بلاگت برات می نویسم:)
۰۶ مهر ۹۴ ، ۰۰:۳۴ مصطفی موسوی
من اونجاشو که با خودش و اصلحه هاش تمرین میکردو دوست دلشتم! یه جور جنون خودخواسته توش بود!
پاسخ:
*اسلحه

آره خب اون سکانس معروف ترین صحنشه، بقول براندو خود دنیرو هم نمیدونه چقدر با استعداده، منتها من از سکانسی گفتم که بیشتر باهاش احساس همذات پنداری کردم.
۰۶ مهر ۹۴ ، ۱۰:۱۰ شیمیست خط خطی
آرییییی بده بخونم لطفا :)))
پاسخ:
ایمیلتو بده تا برات بفرستم.
۰۸ مهر ۹۴ ، ۲۲:۲۲ اقای روانی
ندیدم این فیلمو ...:)باید ببینمش..
پاسخ:
ok

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">